سنگ آسانسور (بهترین نوع کدام است؟)

سنگ آسانسور

تا حالا وقتی سوار آسانسور شدید به نمای بیرونی و داخلی آن توجه کردید؟ تا الان به کف آسانسور دقت کردید؟ چرا از سنگ برای نمای آسانسور استفاده می کنند؟ از چه نوع سنگ هایی می توان استفاده کرد؟ در مقاله دیگر یونیک استون سعی داریم به این سوالات درباره سنگ آسانسور  پاسخ بدیم.

قاب دور آسانسور

نمای بیرونی آسانسور این روز ها مورد توجه معماران است. آنها برای زیبایی آن از سنگ های طبیعی استفاده می کنند. سنگ اسلب برای این قسمت مناسب است. حتما با خود می پرسید نمی شود از سنگ گرانیت یا مرمر استفاده کرد؟ بله می شود. سنگ مرمر بخاطر زیبایی و شفافیتی که دارد می تواند برای قاب دور آسانسور بسیار زیبا به نظر برسد. استفاده از هر نوع سنگ طبیعی امکان پذیر است اما به دو مورد زیر باید در انتخاب سنگ توجه کرد:

  • بودجه در نظر گرفته شده
  • تمیزی و نگهداری از آن

سنگ آسانسور

انواع کفپوش سنگی آسانسور

گرانیت

سنگ های گرانیت به دلیل نفوذپذیری کم، سختی و استحکام بالا بهترین انتخاب برای استفاده در کف آسانسور می باشند. شاید بگویید گرانیت ظاهری یک دست دارد و رنگ ندارد. در این صورت می توانید از گرانیت سبز بیرجند در انواع مختلف مانند جنگلی و … استفاده کنید. گرانیت مشکی نطنز و تویسرکان در رنگ های تیره نیز گزینه های بسیار مناسبی هستند. اگر موارد ذکر شده نتوانسته انتخاب شما باشد می توانید از سنگ های گرانیت وارداتی استفاده کنید که قیمت آن حداقل 2 تا 3 برابر سنگ های ایرانی است.

سنگ مرمر برای سنگ آسانسور

سنگ مرمر بعد از سنگ گرانیت در کف آسانسور قابل استفاده است. زیرا این سنگ مقاومت کمتری نسبت به گرانیت دارد. اما به دلیل تنوع رنگ و طرح مورد استقبال قرار می گیرد. شایان ذکر است که حداقل ضخامت سنگ مرمر باید 3 سانتی متر باشد.

یکی دیگر از معایب سنگ مرمر این است که به مرور زمان سطح آن کدر می شود و درخشندگی اولیه خود را از دست می دهد که البته به راحتی با سمباده زدن به حالت زیبا و براق باز می گردد.

همچنین می توان از موزاییک های سنگی با طرح ها و سبک های متنوع در کف آسانسور استفاده کرد که زیبایی کف آسانسور را دو چندان می کند.

کفپوش سنگی آسانسور

سنگ آسانسور

برای کفپوش آسانسور هم از سنگ های اسلب گرانیتی یا مرمر استفاده می شود. سنگ گرانیتی به خاطر خواصی که دارد بیشتر برای کف آسانسور های حمل بار مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ از نفوذ پذیری بالاتری نسبت به مرمر برخوردار است. اما در بسیاری از آسانسورهای موجود در مجتمع های تجاری و اداری و ساختمان های مسکونی از سنگ مرمر استفاده می شود. بخاطر زیبایی که سنگ مرمر دارد برای افراد جذاب تر است و معمولا کارفرماها از این سنگ در آسانسورها استفاده می کنند. مشکل اساسی این سنگ  این است که به مرور زمان شفافیت خود را از دست می دهد. اما این مشکل با کفسابی آن حل می شود.

کفسابی سنگ آسانسور چیست؟

روشی که برای جلوه بخشیدن دوباره به سنگ بکار می رود را کفسابی می گویند. کفسابی یعنی لایه رویی سنگ را صیقل دهیم.این روش برای سنگ های داخل آسانسور هم کاربرد دارد. با کفسابی چه اتفاقی برای سنگ می افتد؟

  • مقاومت و عمر سنگ بالا می رود.
  • زیبایی و شفافیت سنگ چند برابر می شود.
  • سطح سنگ صاف و یکدست می شود.
  • نظافت سنگ راحت تر انجام می شود.
  • کدر شدن سنگ دیرتر اتفاق می افتد.

چه نکاتی در نصب سنگ مهم است؟

برای استفاده از سنگ در آسانسور باید دقت کنیم که علاوه بر سنگ انتخابی چه نکات دیگری هم وجود دارد. مانند:

  • از چه افرادی برای نصب سنگ استفاده کنیم؟ افراد مجرب و متخصص
  • ابعاد مناسب سنگ برای کف آسانسور چقدر است؟ بستگی به ابعاد آسانسور دارد. معمولا اسانسورها یا بصورت مربعی هستند یا مستطیل . سنگ های اسلب مناسب برای آن در ابعاد مختلف تولید و فرآوری می شود.
  • زیر سازی اصولی و درست چقدر تاثیر گذار است؟ زیرسازی در هنگام نصب خیلی مهم است. ورق کاری و پروفیل بندی باید بطور دقیق انجام شود. در غیر اینصورت امکان شکستن سنگ کف آسانسور به مرور زمان بالا می رود.

قیمت سنگ دور آسانسور و کف آسانسور چقدر است؟

همانطور که می دانید قیمت سنگ به عوامل مختلفی مانند ابعاد سنگ، نوع سنگ انتخابی و تکنیک های اجرا و نصب آن دارد. سنگ های گرانیت یا مرمر با توجه به خواصی که دارند معمولا قیمت های بالایی هم  دارند. به دنبال آن هر چه ابعاد آسانسور بزرگتر باشد میزان سنگی مصرفی در آن بیشتر است و قیمت آن نیز بالاتر می رود. دو نوع تکنینک معرق و بوک مچ در اجرای آن باعث بالا رفتن قیمت می شود.

در این مقاله هر آنچه که برای انتخاب سنگ آسانسور نیاز بود بیان کردیم. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران ما در یونیک استون  صحبت کنید و بهترین انتخاب را انجام دهید.  همچنین می توانید با مراجعه به وب سایت ما و خواندن مقاله انواع سنگ اسلب اطلاعات بیشتری از آن کسب کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.