سنگ های آهکی و کاربرد های آن

سنگ های آهکی

با یکی دیگر از مقالات سنگبری یونیک در خدمت شما هستیم در این مقاله برای شما توضیح می دهیم که سنگ آهکی که در ساختمان ها استفاده می شود چه ویژگی هایی دارد. اما قبل از آن باید تعدادی از سوالات شما را پاسخ دهیم.

 • سنگ آهکی چیست؟
 • آیا می شود از همه ی سنگ های آهکی در ساختمان ها استفاده کرد؟
 • انواع سنگ های آهکی کدام اند؟
 • در چه مکان هایی از ساختمان ها می توانیم از این نوع سنگ استفاده کنیم؟
 • نحوه قیمت گذاری روی سنگ های آهکی چگونه است؟

در آخر هم از ویژگی های اسلب هایی که بر پایه آهک هستند،برای شما مواردی را عنوان می کنیم.همچنین تعدادی از سنگ هایی که در دسته سنگ های آهکی قرار می گیرند را به شما معرفی می کنیم.

سنگ آهک چه نوع سنگیست؟

این نوع سنگ (Limestone)، از زیر دسته های سنگ های رسوبی می باشد که از موادی نظیر CaCO3  یا همان کلسیم کربنات تشکیل شده اند.البته سنگ های رسوبی با توجه به محلی که در آن بوجود می آیند ظاهر های متنوعی دارند.یا به عبارتی دیگر تنوع بیشتری نسبت به دیگر سنگ ها دارند.

راه تشخیص سنگ اهک

سنگ آهک یک سنگ رسوبی است که عمدتاً از کربنات کلسیم (کلسیت) یا کربنات مضاعف کلسیم و منیزیم (دولومیت) و معمولاً از فسیل های ریز، قطعات پوسته و سایر بقایای فسیل شده تشکیل شده است. این فسیل‌ها اغلب با چشم غیرمسلح در معاینه دقیق سطح سنگ قابل مشاهده هستند، اما همیشه اینطور نیست. برخی از انواع سنگ آهک دارای دانه بسیار ریز هستند.

سنگ آهک معمولا خاکستری است، اما ممکن است سفید، زرد یا قهوه ای نیز باشد. این سنگ نرم است و به راحتی خراشیده می شود. در هر اسید معمولی به راحتی جوش می آورد.

سنگ‌های آهک ممکن است از نظر بافت و تخلخل بسیار متفاوت باشند از کوکینا، که ماتریسی از پوسته‌های دریایی کامل یا تکه‌ای است که توسط کلسیت سیمان شده است، تا آهک‌های اولیتی و آهک‌های میکروکریستالی که ساختار آن‌ها به قدری ریز است که تنها با بزرگنمایی قابل مشاهده هستند.

نهشته های سنگ آهک می توانند در طی رویدادهای زمین شناسی عمده دچار دگرگونی شوند که منجر به تبلور مجدد به صورت مرمر می شود.

آیا می شود از همه ی سنگ های آهکی در ساختمان ها استفاده کرد؟

خیر سنگ های آهکی نمونه های مختلفی دارند.برخی از این نمونه ها را می توان استفاده کرد. اما در رابطه با دیگر نمونه هایی که نمی توانیم از آن ها استفاده کنیم باید بگوییم که:

برخی از این سنگ های رسوبی اگر در کنار فلزات و دیگر مصالح ساختمانی قرار بگیرند باعث خوردگی آن ها می شوند.

انواع سنگ های آهکی کدام اند؟

سنگ های آهکی انواع مختلفی دارند. اما سنگ هایی که می توان در ساختمان به کار برد عبارتند از:

 • تراورتن
 • گچ
 • توفا

که در این بخش این سنگ ها را بررسی می کنیم.

تراورتن:

اگر مخاطب همیشگی وبسایت سنگبری یونیک باشید، با این نوع از سنگ های آهکی آشنایی کامل دارید. اما در ادامه یک توضیح مختصر برای شما در این زمینه ارائه می کنیم. سنگ تراورتن از پر کاربرد ترین سنگ ها در زمینه ساختمان می باشد.در آخر این مقاله برای شما چند سنگ تراورتن معرفی می کنیم.البته لازم به ذکر است که این سنگ در زیر مجموعه این نوع قرار گرفته است و معروف ترین سنگ نوع این دسته از سنگ ها می باشد.

 

اسلب تراورتن شکلاتی یزد

 

گچ:

تعجب کردید؟ بله گچ هم از نوع سنگ های آهکی می باشد. اما باید این نکته را بگوییم که گچ از نوع سنگ های ساختمانی نرم است. و در بسیاری از مکان های ساختمان قرار می گیرد.به خصوص برای اجرای نازک کاری در ساختمان ها بسیار کاربرد دارد.

توفا:

بسیار خصوصیاتی نزدیک به تراورتن دارد. بر خلاف تصور شما که چرا اسمی از این سنگ تا به حال در وب سایت سنگبری یونیک برده نشده باید بگوییم که توفا یک سنگ رایج است اما بسیار کمیاب می باشد. از این نظر در وب سایت های دیگر کم تر دیده میشود که در مورد این سنگ توضیحاتی را ارائه کرده باشند. اما جای نگرانی نیست.در یک مقاله جداگانه راجع به این سنگ برای شما توضیحات بسیاری را ارائه می کنیم.

در چه مکان هایی از ساختمان ها می توانیم از سنگ های آهکی استفاده کنیم؟

سنگ آهکی را می توان در همه جای یک ساختمان استفاده کرد. مکان هایی از جمله:

 • نمای بیرونی ساختمانها
 • سنگ فرش ها در هتل‌ها ، مجتمع های تجاری و مسکونی لوکس
 • استفاده در دیوار لابی هتل ها و مجتمع های تجاری لوکس
 • راه پله‌ها و پاگرد ها
 • جزیره آشپزخانه
 • تی وی روم ( اتاق تلویزیون )
 • مجسمه های سنگی و وسایل تزیینی ساخته شده با سنگ
 • قابل استفاده در مکان های مذهبی
 • میزهای پیشخوان در مطب ها، مجتمع های تجاری و هتل ها

البته این کاربرد ها بیشتر در حوزه سنگ های تراورتن هستند. در خصوص گچ که در حیطه تخصص ما نیست اما عموما برای نازک کاری نمای دیوار ها استفاده می گردد.

نحوه قیمت گذاری روی سنگ های آهکی چگونه است؟

فاکتور های زیادی برای قیمت گذاری سنگ های آهکی وجود دارند برخی از این فاکتور ها عبارتند از:

 • نوع سنگ
 • درجه سختی سنگ ( سنگ آهکی نرم یا سنگ آهکی سخت)
 • قطر و ضخامت سنگ

البته فاکتور های دیگری نیز در انتخاب این سنگ ها دخیل هستند اما مهم ترین موارد برای قیمت گذاری همین سه مورد بودند.

در این مقاله در مورد سنگ سنگ آهکی  به شما توضیحاتی را ارائه دادیم. در مقالات بعدی بیشتر به سنگ های تراورتن می‌پردازیم. شما می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و همکاران ما به صورت کاملاً رایگان در انتخاب سنگ به شما مشاوره دهند. یا اینکه می توانید با انتخاب سنگ مورد نظر خود از صفحه قیمت سنگ با همکاران ما تماس گرفته سنگ مورد نظرخود را به همراه متراژ مورد نیاز خود را به ما اعلام کنید. در صورت موجودی این سنگ برای شما فرستاده خواهد شد و در صورتی که این سنگ موجود نبود همکاران ما سنگ های مشابه به این سنگ را به شما معرفی می کند. لطفاً جهت آگاهی از آخرین اخبار سایت ما را در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام دنبال کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.