اسلب سنگ مشکی لاشتر چینی سفید الیگودرز اسلب سنگ چینی سفید الیگودرز اسلب سنگ پرشین پورترو اسلب سنگ پرشین پورتورو اسلب سنگ مشکی ماکو اسلب سنگ مشکی ماکو اسلب چینی سفیدنیریز اسلب چینی سفید نیریز سنگبری يونيك
امروز : جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

اصطلاحات سنگ بری

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ 708

همانند هر صنعت یا رشته دیگری، سنگ بری نیز اصطلاحات مربوط به خود را دارد. در ادامه می خواهیم با تعدادی از اصطلاحات سنگ بری آشنا شویم. در مقالات قبلی از یک سری اصطلاحات استفاده شد و در ذهن شما سوالاتی ایجاد شده:

 • قله بر به چه معناست؟
 • مولتی وایر چیست؟
 • پیکر تراشی سنگ چیست؟
 • بوش همر چیست؟
 • سنگ مالون چیست؟
 • صراحی به چه معناست؟

اصطلاح قله بر به چه معناست؟

قله بر يكي از روشهاي قديمي براي برش كوپ مي باشد. با قله بر امكان برش سنگ تا عرض ٧٠ سانت وجود دارد. در این روش امكان برش كوپ به صورت اسلب وجود ندارد. برش كوپ با قله بر ضايعات زيادتري نسبت به اره دارد ولي در كشور ما این روش نسبت به اره کاربرد بیش تری دارد و اين نكته بايد ذكر شود كه يونيك سنگ از همان ابتداي كار خود با دستگاه اره كار خود را شروع كرده است.

 

اصطلاحات سنگ بری-اره سالنی

دستگاهی که در حال حاضر در کارخانه یونیک استفاده می شود

مولتی وایر چیست؟

مولتي واير دستگاهي براي برش كوپهاي سخت مانند گرانيت مي باشد. این دستگاه توانايي تبديل كوپ گرانيت به اسلب گرانيت دارا است. این دستگاه بسیار خاص می باشد. به طوری که در كشور ما كمتر از انگشتان يك دست وجود دارد. این دستگاه می تواند به صورت همزمان توسط سیم هایی که از جنس الماس هستند،کوپ سنگ ها را برش دهند و به اسلب تبدیل کنند. تعداد سیم های الماسی این دستگاه عددی بین ۱۰ تا ۷۰ می باشد. این دستگاه علاوه بر بالا بردن کیفیت برش سنگ هزینه های تمام شده جهت تولید سنگ را کاهش می دهد.

 • اصطلاح پیکره تراشی

این اصطلاح برای مجسمه سازی یا ساخت المان های مختلف توسط دستگاه CNC استفاده می شود.سنگ تراشی فعالیتی است که در آن قطعات سنگ طبیعی خشن با برداشتن کنترل شده سنگ شکل می گیرد.

 • اصطلاح بوش همر

بوش همر یا چکش بوش

این اصطلاح به معنای کاری است که روی سنگ های برش خورده انجام می شود. به این صورت که  دستگاهی چکش مانند به صورت دورانی به سنگ ضربه می زند. این کار باعث یک دست شدن سطح سنگ می شود. ولی دقت داشته باشید که سطح سنگ همچنان زبر است. چون این مراحل قبل از ساب و صیقل انجام می شود.

 • پازل سنگی:

این اصطلاح یکی دیگر از اصطلاحات معروف در زمینه سنگ بری می باشد.این سنگ ها از جنس سنگ های تراورتن می باشد. پازل های سنگی این گونه تولید می شوند که در اندازه های ریز درست شده و به صورت تایل کنار هم قرار می گیرند.

 • سنگ مالون:

سنگی است که هنگام استخراج از معدن کوپ آن به صورت ورقه ای می باشد. ضخامت این سنگ ها عموما بین ۲۰ تا ۱۰۰ میلی متر می باشد. پس از استخراج این سنگ ها به صورت ورقه ای نا منظم هستند. بعد از این که به کارخانه آورده شوند به مکعب مستطیل یا مربع در آورده می شوند

 • تامبل کردن سنگ:

یکی دیگر از اصطلاحات سنگ بری تامبل کردن سنگ می باشد.فرایندی است که لبه های سنگ را صیقل می دهد و به صورت اریب در می آورد . این کار انجام می شود تا سنگ از حالت تیزی خود خارج شود. در مورد این فرایند در مقاله های بعدی بیشتر توضیح خواهیم داد.

 • صراحی سنگ:

برش سنگ به صورت نرده برای نماهای رومی می باشد. این کار روی سنگ ها به صورت مستطیلی یا به صورت دایره ای انجام می شود.

سخن آخر :

در این مطلب با برخی از اصطلاحات سنگ بری آشنا شدید. جهت مطالعه موارد بیش تر در شبکه اجتماعی اینستاگرام هم ما را دنبال کنید.

برچسب ها :   
مطالب مرتبط
دیدگاه ها

1 دیدگاه برای “اصطلاحات سنگ بری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.