نمای کلاسیک یا رومی

نمای کلاسیک

به نظرتون اولین چیزی که افراد با نگاه اول از یک ساختمان می‌بینند چیست؟ بله، نمای اصلی ساختمان می باشد. حالا بیایید به این بپردازیم که چگونه می شود یک نمای ساختمان زیبا و مناسب داشت؟ برای داشتن چنین نمایی از چه مصالح ساختمانی می توان استفاده کرد؟ با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

نمای کلاسیک چیست

در معماری ساختمان انواع سبک ها برای نمای ساختمان وجود دارد. بسته به نظر و سلیقه هر شخص و نوع مکانی که ساخته می شود می توان از بین این سبک ها انتخاب کرد. یکی از این سبک ها، سبک کلاسیک می باشد. سبک کلاسیک برگرفته ازسبک های رومی و یونانی قدیمیست. طراحی و معماری این سبک منحصربفرد و دارای پیچیدگی های خاص خود می باشد.

در بسیاری از موارد سبک ها با هم ترکیب می شوند و برای طراحی بکار می روند. امروزه نمای کلاسیک طرفداران خاص خود را دارد. با زیبایی که به ساختمان می دهد تا مدت چشم بیننده را به خود مشغول می کند. در ادامه به یک تعریف کلی از نمای کلاسیک می پردازیم.

تعریف کلی نمای کلاسیک ساده

نمای کلاسیک

به نماهای بیرونی که با طرح هایی مانند : ستون، سر ستون، پا ستون، گلویی ها، انواع کتیبه ها و … تشکیل می شوند گفته می شود.

در دنیای امروز این نماها حس ابهت و تجمل گرایی را به بیننده منتقل می کند. و از آنجا که برای طراحی آن از سنگ ها استفاده می شود و تشدید این حس لاکچری در افراد طرفداران زیادی هم پیدا کرده است.

عناصر اصلی طراحی نمای کلاسیک دوران باستان عبارتند از:

ستون های کوتاه تزئینی
از ستون هایی با مقطع دایره ای استفاده کنید
سر و سر گاو
طاق های بزرگ با نقشه های برجسته
از انواع کتیبه، گردنبند، هلال و قاب پنجره استفاده کنید

 

بهترین مصالح برای طراحی نمای کلاسیک یا رومی چیست؟

از بهترین مصالحی که برای این نوع نماها بکار می رود می توان به سنگ مرمر و گرانیت و تراورتن اشاره کرد. یکی از دلایلی که باعث شده این سبک از معماری در نماها پیاده شود وجود معادن مختلف سنگ در نقاط مختلف کشورمون ایران هست. همچنین اگرکارفرما بودجه کافی برای استفاده از سنگ نداشته باشد می تواند از سیمان سفید برای پیاده سازی این سبک استفاده کند. در نظر داشته باشید که بسیاری از اجزای این سبک قظعات از پیش ساخته شده هستند که در موقع اجرا روی بدنه اصلی ساختمان نصب می شوند.

چرا از سنگ تراورتن برای طراحی این نما استفاده می کنند؟

مناسب ترین سنگ برای اجرای سبک کلاسیک درنمای ساختمان سنگ تراورتن است. از دلایل آن می شود به موارد زیر اشاره کرد:

 • زیاد بودن معادن سنگی تراورتن و پایین آمدن هزینه ها (ارزان تر از مرمر و گرانیت)
 • تنوع رنگی زیاد (سفید، کرم روشن، شکلاتی و…)
 • صیقل پذیری آسان
 • چسبندگی مناسب به مصالح زیرین
 • مقاومت بالا در برابر گرما و سرما

نمای کلاسیک

مزایای نمای  رومی

قطعا هر سبک و نمایی دارای مزایا و معایب خاص خود است. در ابتدا به سراغ مزایای آن برویم:

 • نزدیکی فرهنگی این سبک با معماری دوره ی پادشاهی ایران باستان
 • انتقال حس تجمل گرایی به افراد و ساکنین ساختمان
 • جلوه ای خاص و متفاوت برای ساختمان برای جلب توجه خریداران
 • استفاده از سنگ تراورتن

معایب نمای رومی

علی رغم مزایای زیادی که دارد نمی توان از معایب آن هم گذر کرد. قصد داریم چندتا از مهمترین آنها را برای شما بیان کنیم. با ما همراه شوید:

 • وزن سنگین سنگ های طبیعی به عنوان مصالح بکار رفته در این نما می تواند گاهی باعث صدمات جانی هم برای افراد بشود. پس باید به هنگام نصب آنها دقت عمل بالایی بکار برد.
 • این طرح و نما به دور از سادگی است و ممکن است باب میل هر سلیقه ای واقع نشود.
 • طرح های پیچیده ی این نما باعث بالارفتن میزان مصالح مصرفی می شودو این مساله باعث آسیب به محیط زیست هم بشود.
 • در ایران متاسفانه سازندگانی وجود دارند که قطعه های بی کیفیت را به فروش می رسانند. پس باید در انتخاب محل خرید هم بسیار دقت شود.

نمای کلاسیک

تفاوت نمای کلاسیک و رومی

معماری رومی فضاها و مکان های شهری را در بر می گیرد. هر جا که چشم کار کند، ساختمان هایی را می بینیم که به سبک رومی طراحی شده اند. در واقع صحنه ای که این روزها شاهد آن هستیم تقلیدهای ضعیف و مبتذل از ایران و یونان باستان است که به ویژه در تهران بسیار محبوب شده است. حتی کشورهایی که این سبک را در فضاهای شهری خود در پیش گرفته اند، اکنون منصرف شده اند. این نوع معماری بیشتر در کشورهایی دیده می شود که تحت استعمار کشورهای غربی بوده اند. اگرچه ایران هیچگاه مستعمره نبوده و سبک معماری خاص خود را دارد.

وقتی طراحی نمای رومی را با نمای کلاسیک مدرن مقایسه می کنیم، متوجه می شویم که چقدر این دو نما متفاوت هستند. این معماری مصنوعی-رومی بیشتر از ظاهر نامطلوب آن به شهر آسیب می زند. مصالح مناسب تهران که بر اساس اقلیم و جغرافیا انتخاب می شوند اغلب شامل آجر و بتن می باشد. با دانستن اینکه تهران در منطقه لرزه خیز قرار دارد، استفاده از مصالح تزئینی سنگین (ستون های ضخیم، مجسمه ها و دیوارهای سنگی) می تواند در زلزله فاجعه بار باشد. این سبک معماری یک تقسیم طبقاتی عمیق را نشان می دهد که در آن فقیر و غنی در فاصله زیادی از یکدیگر قرار دارند. در معماری سنتی ایران، این تقسیم‌بندی معمولاً در داخل خانه‌ها دیده می‌شد، اما اکنون در نمای ساختمان‌ها دیده می‌شود.

در این مقاله در مورد نمای کلاسیک یا رومی صحبت کردیم. همانطور که خواندید انتخاب قطعات مناسب و کیفیت سنگ برای اجرای خوب و ایمنی و ماندگار نمای کلاسیک اثر بسیار مهمی دارد. اگر قصد چنین کاری را دارید حتما با یونیک استون در ارتباط باشید. مشاوران ما در این مسیر همراه شما خواهند بود.

. حتما مقاله ی سنگ مناسب نماهای مدرن را مطالعه کردید و با آن آشنایی کامل دارید. برای اطلاع از آخرین خبرها ما را در اینستاگرام همراهی کنید.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.