سنگ لوح چیست و چه مزایایی دارد؟

سنگ لوح

اعتقاد بر این است که کلمه  سنگ لوح (slate) از کلمه فرانسوی قدیم scalar به معنای قطعه ، از فعل slater ، شکستن گرفته شده است.

سنگ لوح  از رسوبات ریزدانه مانند گل یا خاکستر آتشفشانی که میلیون ها سال پیش در لایه هایی به نام بستر ریخته شده است، به دست می آید. با ضخیم شدن انبوه رسوبات، ساختار اصلی گل به صورت گلسنگ یا شیل فشرده شد.

برای تشکیل تخته سنگ، نیروهای زمین شناسی شدیدی مورد نیاز است، که طی آن مواد معدنی موجود در گل سنگ اصلی دگرگون می شوند.

تخته سنگ از چه چیزی تشکیل شده است؟

تخته سنگ یک سنگ دگرگونی با منشاء رسوبی است. عمدتا از کوارتز، سریسیت و کانی های گروه کلریت تشکیل شده است.

برخی از کانی‌ها مانند دانه‌های کوارتز، مسطح و کشیده می‌شوند، در حالی که کانی‌های رسی به‌ صورت کانی‌ های پلاتی متبلور می‌شوند. کانی‌های کوارتز به تخته سنگ استحکام و دوام می‌دهند، در حالی که کانی‌های پلاتی صفحه‌های شکافی را تشکیل می‌دهند که با صفحات بستر مطابقت ندارند، اما به سنگ‌ها اجازه می‌دهند تا به صفحات بسیار نازک‌ تری که به‌ عنوان مصالح ساختمان مناسب هستند، تقسیم شوند. تفاوت در ترکیب گل سنگ اصلی و درجه دگرگونی بر کیفیت تخته سنگ های تولید شده تأثیر می گذارد.

آیا تخته سنگ یک سنگ طبیعی است؟

تخته سنگ یک ماده کفپوش سنگ طبیعی است که از خارج از زمین، معمولا از کوه ها استخراج می شود. تخته سنگ یک سنگ دگرگونی است که (اگر زمین شناسی مدرسه ابتدایی خود را به خاطر بیاورید) به سادگی به این معنی است که در دوره های زمانی طولانی از سایر انواع سنگ های موجود تشکیل شده است.

تخته سنگ کجا پیدا می شود؟

رنگ سنگ لوح ساختمانی عمدتاً در طیف گسترده ای از خاکستری وجود دارد اما می تواند بنفش، سبز یا فیروزه ای نیز باشد. این ماده عمدتاً در اسپانیا و برزیل استخراج می شود، اما معمولاً در ایالات متحده آمریکا و در بریتانیا و آسیا نیز یافت می شود.

رنگ سنگ لوح

سنگ لوح

اکثر لوح ها خاکستری رنگ هستند و طیفی از سایه های متوالی از خاکستری روشن تا تیره دارند. تخته سنگ همچنین در سایه های سبز، قرمز، سیاه، بنفش و قهوه ای وجود دارد. رنگ این سنگ اغلب با مقدار و نوع آهن و مواد آلی موجود در سنگ تعیین می شود.

 

همه کاره و مقاوم در برابر مواد شیمیایی

استفاده سنتی از تخته سنگ، روی میز آزمایشگاهی در آزمایشگاه‌های شیمی بود. این کاربرد به تنهایی باید به عنوان یک گواهی عالی برای مقاومت شیمیایی مواد باشد. سنگ لوح که از انواع نرم ‌تر سنگ‌های ابعادی است، به دلیل مقاومت در برابر سایش یا خراش زیاد شناخته شده نیست، اما برای سطوح کف و میز استفاده می‌شود.

خرید سنگ لوح  ساختمانی

سنگ لوح

این سنگ  به ویژه به عنوان یک ماده سقف مناسب است. زیرا دارای شاخص جذب آب بسیار پایین کمتر از 0.4٪ است. تمایل کم آن به جذب آب نیز باعث می شود در برابر آسیب یخ زدگی و شکستگی ناشی از یخ زدگی بسیار مقاوم باشد. کاشی هایی از جنس سنگ لوح اغلب برای کفپوش های داخلی و خارجی، پله ها، راهروها و روکش دیوارها استفاده می شود. کاشی ها بر روی ملات نصب می شوند و در امتداد لبه ها دوغاب می شوند. درزگیرهای شیمیایی اغلب بر روی کاشی ها برای بهبود دوام و ظاهر، افزایش مقاومت در برابر لکه، افزایش یا کاهش صافی سطح استفاده می شوند.

مزایای سنگ لوح

ماندگاری :

عملکرد معیاری است که هنگام انتخاب یک متریال سقف از اهمیت بیشتری برخوردار است. با دوام بیش از 100 سال، تخته سنگ طبیعی مقاوم ترین ماده مورد استفاده برای سقف است. یک سنگ لوح با کیفیت خوب بسیار بادوام است و عملکرد بهتری نسبت به سایر مصالح سقفی دارد.

طبیعی :

لوح یک محصول معدنی است. این یک محصول کاملا بی اثر و زیست محیطی است، با فرآیند تولید ساده و کارآمد.

قابل استفاده مجدد یا بازیافت

بدون انتشار شیمیایی :

این سنگ فقط تحت فرآیندهای استخراج قرار دارد و نیازی به تصفیه اضافی ندارد. سادگی فرآیند تولید آن که نیازی به مواد مصنوعی، کوره یا محصولات شیمیایی ندارد، آن را به جایگزینی پایدار برای هر پروژه تبدیل کرده است.

نگهداری سالم:

برخلاف محصولات مصنوعی، رنگ و خواص آن در طول زمان بدون نیاز به نگهداری، تغییرناپذیر می ماند.

مقرون به صرفه بودن:

سنگ slate می تواند بیش از صد سال دوام بیاورد. و آن را به یکی از مصالح بسیار مقرون به صرفه تبدیل می کند. هزینه های تعمیر و نگهداری در طول عمر آن بسیار کم است.

اثرات منفی کمتر:

مطالعات مستقلی که در سطح بین‌المللی انجام شده است. مانند فهرست کربن و انرژی (ICE، دانشگاه باث)،  سنگ طبیعی را به عنوان ماده‌ای با کمترین اثرات منفی بر محیط فیزیکی برجسته می‌کند.

در این مقاله در مورد سنگ لوح  برای شما توضیحاتی را ارائه دادیم. برای آگاهی از آخرین اخبار سایت صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید. همچنین برای مشاهده  آخرین محصولات ما در کارخانه سنگ بری یونیک و خرید سنگ به صفحه قیمت سنگ مراجعه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.