سنگ آنتیک و کاربردهای آن

سنگ آنتیک

نمای داخلی و خارجی ساختمان مسئله مورد توجه ساختمان سازان و معماران است. نماهای سنگی به دلیل طول عمر، زیبایی و مزایای بسیاری که دارند. امروزه مورد توجه معماران ساختمان قرار گرفته اند. یکی از سنگ های زیبایی که برای نمای ساختمان استفاده میشود سنگ آنتیک است. در مقاله جدید یونیک استون قصد داریم با این سنگ بیشتر آشنا شویم.

سنگ آنتیک چیست؟

سنگ آنتیک

سنگ آنتیک از کنار هم قرار دادن خرده های سنگ های دیگر نظیر تراورتن و مالون ساخته میشود. این خرده سنگ ها را با چسب هایی با پایه رزین به هم متصل میکنند. این خرده سنگ ها بدون استفاده از رنگ و با هنر دست به هم متصل میشوند و سنگ های زیبا و شکیلی بوجود می آورند. سنگهای آنتیک به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم میشوند.

سنگ آنتیک طبیعی

سنگ آنتیک طبیعی تنها با استفاده از خرده ها یا ضایعات سنگ های طبیعی (معمولا سنگ تراورتن) و چسباندن آنها به هم بدون استفاده اضافه کردن مواد دیگر ساخته میشوند. سنگ های تراورتن به دلیل سختی پایین، قابلیت برش کاری، قابلیت ساب دادن و صیقل دادن بالای آنها انعطاف پذیری بالایی دارند و برای استفاده در سنگ های آنتیک مناسب ترند. همچنین سنگ‌های تراورتن خاصیت کریستالی دارند و در رنگ ها و طرح های مختلفی موجودند بنابراین میتوان سنگ های چشم نوازی به کمک آنها ایجاد کرد.

سنگ آنتیک مصنوعی

سنگ‌های آنتیک مصنوعی از ترکیب سنگ های طبیعی با مواد افزودنی دیگر نظیر سیمان، خاک رس، آرگرات های ضایعات سنگ های دیگر و خاک های سبک وزن ساخته میشوند. برای رنگ کردن آنها نیز از اکسید آهن استفاده میشود. قیمت این سنگ ها از سنگ های آنتیک طبیعی پایین تر است. سنگ های مصنوعی دارای وزن و چگالی کمتری نسبت به سنگ های آنتیک طبیعی هستند.

سنگ های آنتیک مصنوعی به دلیل استفاده از سیمان در آنها مقاومت بالایی نسبت به گرما دارند. به دلیل وجود تخلخل کمتر در این سنگ ها قابلیت رشد و نفوذ قارچ و باکتری ها در آنها کمتر است. همچنین دوام بالاتری نسبت به سنگ های طبیعی دارند.

 

سنگ آنتیک

 

ویژگی ها

سنگ های آنتیک دارای تنوع رنگ بالایی هستند. به همین دلیل با انواع متریال های استفاده شده در دکوراسیون سنگ های آنتیک دارای دوام و طول عمر بالایی هستند. بعد از نصب این سنگ ها سطح آنها را با مواد براق کننده پوشش میدهند. مواد براق کننده یا رزین باعث میشود که علاوه بر اینکه سنگ ها جلوه بیشتری پیدا کنند، ماندگاری و طول عمر آنها هم افزایش یابد. این ماده باعث میشود در برابر اشعه های خورشید مقاوم باشند و تغییر رنگ نداشته باشند. همچنین به دلیل اینکه منافذ آنها گرفته میشود ضد آب میشوند.

هنگام استفاده از این سنگ ها در دکوراسیون داخلی ساختمان میتوان بالای آنها را به کمک لامپ هایی نورپردازی کرد تا جلوه بیشتری داشته باشند. این سنگ ها در مقابل گرما و سرما بسیار مقاوم هستند. قابلیت چسبندگی بالایی دارند و ملات به راحتی در پشت خلل و فرج آنها مینشیند. به همین جهت برای استفاده در نمای ساختمان مناسبند. انعطاف پذیری بالایی دارند و در اندازه های مختلفی استفاده میشوند. این سنگ ها از لحاظ قیمت مقرون به صرفه هستند.

معایب

سنگ های آنتیک به دلیل وزن زیادی که دارند برای استفاده در سقف ساختمان مناسب نیستند و در صورت استفاده از آنها در سقف هنگام زلزله بسیار خطرناک هستند. همچنین از دیگر معایب آنها این است که از آنها در محیط های منحنی نمیتوان استفاده کرد. از دیگر موارد این است که قابلیت رنگ پذیری ندارند.

کاربرد ها

از این سنگ ها به دلیل مقاومت و تنوع رنگ و طرح بالای آنها در مکان های مختلفی از ساختمان میتوان استفاده کرد. از کاربردهای این سنگ ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. استفاده در نمای ساختمان
 2. شومینه های سنگی
 3. تزئین پشت تلویزیون
 4. دیوار آشپزخانه
 5. نمای محوطه حیاط
 6. دیوار ساختمان های اداری و تجاری
 7. دیوارهای ویلا و باغ ها
 8. بیمارستان ها و آزمایشگاه ها
 9. مراکز آموزشی
 10. و…

انواع این سنگ ها

سنگ های آنتیک انواع مختلفی دارند از آن جمله میتوان به سنگ های آنتیک زیر اشاره کرد.

 • سنگ تراورتن
 • سنگ رودخانه ای
 • سنگ گرانیتی
 • سنگ ماسه ای
 • سنگ مالون
 • سنگ پازلی
 • سنگ گیوتین
 • سه بعدی (پروفیلی)
 • و…

 

سنگ آنتیک

نحوه تمیز کردن

تمیز کردن سنگ ها علاوه بر اینکه به زیبا و براق شدن سنگ ها کمک میکند به طول عمر آنها هم می افزاید. برای تمیز کردن آنها میتوان از مواد شوینده صابونی استفاده کرد. به هیچ وجه از شوینده های اسیدی استفاده نکنید. زیرا به سنگ ها آسیب میرسانند. برای شستشوی سنگ ها از برس های سیمی استفاده نکنید.

کلام پایانی

همانطور که در مقاله اشاره شد. سنگ های آنتیک با توجه به مزایای زیادی که دارند، در قسمت های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند. این سنگ ها نسبت به سایر سنگ ها با توجه به دوام و طول عمر بالایی که دارند مقرون به صرفه هستند. برای استعلام قیمت انواع سنگ همچنین مشاهده نمونه سنگ ها میتوانید به صفحه ما در اینستاگرام مراجعه کنید.

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.